Kryzys Gospodarczy

Jak uniknąć kryzysu

Dotychczasowe kryzysy gospodarcze

www.barramundi.pl

Na przestrzeni ubiegłego wieku ludzkość zmagała się z kryzysem gospodarczym, zarówno w skali globalnej, jak i terytorialnej. Najczęściej destabilizacja występowała wraz z rozwojem danej gospodarki. Do najbardziej poważnych kryzysów zaliczały się te, które miały miejsce w XX wieku. Ich przyczyny były różne, jednak w większości przypadków przebiegały według podobnej sekwencji zdarzeń.

Zazwyczaj kryzys gospodarczy poprzedzony jest bańką spekulacyjną. Powstaje ona wówczas, gdy cena danego produktu czy dobra jest znacznie wyższa, niż jego wartość rzeczywista. Bardzo często bańki spekulacyjne dotyczą nieruchomości lub akcji. Wówczas niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu przez inwestorów. Jest to konieczne, ponieważ dzięki temu można sfinansować drożejące dobra.

Do jednych z najbardziej znanych kryzysów gospodarczych zalicza się ten, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Trwał on w latach 20. XX wieku. Na krótko po I wojnie światowej zaobserwowano znaczący wzrost gospodarczy. Był on spowodowany koniecznością odbudowania zniszczonych miast. Jednocześnie pojawiła się bańka spekulacyjna, która spowodowała, że społeczeństwo zaczęło inwestować w akcje. Częstym zjawiskiem było zaciąganie kredytu na ich zakup. Ceny uległy wzrostowi, co w końcowym efekcie doprowadziło do pęknięcia bańki. Kryzys ten był bardzo odczuwalny dla innych gospodarek, ponieważ uzyskanie kredytu zagranicznego od USA było bardzo ograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *