Kryzys Gospodarczy

Jak uniknąć kryzysu

Kiedy należy obniżać podatki?

struktura firmy

Wśród libertarian i zwolenników wolnego rynku panuje przekonanie, iż w każdym momencie rząd może i powinien zdecydować się na obniżkę podatków. Czy one stanowią główną przyczynę obecnego kryzysu gospodarczego?

Z pewnością część osób wskazałaby zbyt wysokie podatki, jako przyczynę obecnych problemów gospodarczych w kraju. Warto zatem szczegółowo rozważyć tę kwestię. Mianowicie warto zaobserwować wpływ pieniędzy do budżetu państwa z poszczególnych podatków przed i po ich podwyżce lub obniżce. Można wówczas zaobserwować dwa niezwykle istotne zjawiska.

Bardzo często podwyżka podatków powoduje obniżenie wpływów do budżetu i odwrotnie. Przykładem może być obniżka akcyzy na alkohol na początku XXI wieku w Polsce. Wówczas w widoczny sposób wpływy z tego tytułu wzrosły. Dlaczego tak się dzieje? Ekonomicznym wyjaśnieniem tego fenomenu jest krzywa Laffera, która ilustruje wpływ pieniędzy do budżetu w zależności od wysokości opodatkowania. Im niższe podatki, tym więcej ludzi jest gotowych je opłacać. Z kolei wysokie podatki często prowadzą do przechodzenia zarówno pracowników i pracodawców w szarą strefę. Unikanie płacenia podatków wówczas jest niemal normą.

Z tego właśnie powodu chcąc zadbać zarówno o budżet, jak i obywateli, warto obniżyć podatki, zwłaszcza te związane z konsumpcją. Dzięki temu można skutecznie złagodzić skutki kryzysu gospodarczego i podwyższyć wskaźnik PKB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *